SSPL UUTISET

Perustettavien hyvinvointialueiden päättäjät valitaan tammikuussa 2022 aluevaaleissa. Varsinainen vaalipäivä on 23.1.2022, ennakkoäänestää kotimaassa voi 12-18.1.2022. Hyvinvointialueiden päätäntään ja järjestämisvaltaan kuuluu jatkossa sosiaali- ja terveystoimen lisäksi myös pelastustoimi. Nyt on hyvä pyrkiä äänestämällä aikuttamaan siihen, että aluevaltuustoihin valitaan myös pelastustoimea ja sopimuspalokuntatoimintaa tuntevia ehdokkaita. Ohessa on listaus pelastustoimea ja sopimuspalokuntatoimintaa tuntevista ehdokkaista hyvinvointialueittain. SPAL, SSPL, Pelastustieto ja Palokuntalainen ovat keränneet ”alan ehdokkaiden” nimiä yhteistyönä. 

Nimiä tarkastellessa tulee otta huomioon kriteerit, joilla listalle on ehdokkaita otettu: pelastusalan ammattilainen virassa tai eläkkeellä, sopimuspalokuntalainen, kiinteässä yhteydessä pelastusalaan oleva henkilö (järjestö, lautakunta, johtokunta, työryhmä tms) tai muutoin tunnetusti alan puolesta toiminut henkilö. Nimiä keränneet yhteisöt ja julkaisut eivät vastaa mahdollisista virheistä.

Tiedot kaikista aluevaalien 2022 ehdokkaista löydät mm. vaalien tulospalveluiden sivuilta.

Etelä-Karjalan hyvinvointialue  
Tero Forsman, SDP, Lappeenranta 142
Sami Kiiveri, Kesk, Lappeenranta 230
Jari Nalli, Ps, Lappeenranta 353
Josefina Nissilä, SDP, Rautjärvi 174
Petri Putkinen, Kok, Parikkala 119
Ulla Ylönen, SDP, Lappeenranta 208
   
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue  
Tuomas Berg, SDP, Lapua  237
Balint Berki, Ps, Ilmajoki 344
Sami Keskinen, Kok, Kurikka  20
Olli Kiukkonen, Ps, Kauhajoki 363
Mikko Korpela, Kesk, Kauhajoki 183
Sami Korpilahti, Vas, Kurikka 93
Juha Koski, SDP (sit.), Ilmajoki 259
Antti Kurvinen, Kesk, Kauhava 189
Matias Peltonen, SDP, Kauhava  279
Jaakko Pukkinen, Kok, Isokyrö 46
Kimmo Rantanen, KD, Seinäjoki 147
Terence Sam, Vihr, Seinäjoki 330
   
Etelä-Savon hyvinvointialue  
Toni Pikkusilta, Kok, Sulkava 41
Ville Remes, Kok, Pieksämäki 50
Erno Sirviö, Kok, Mikkeli 56
Jarmo Soljasalo, Kok, Mikkeli  58
   
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue  
Kjell Grönqvist, SDP, Sipoo 228
Taneli Matti Kortelainen, Vihr (sit.), Porvoo 16
Timo Kouki, Kok, Porvoo 301
Hans-Peter Lindgren, RKP, Sipoo 157
Ilkka Taivassalo, Kok, Porvoo 329
Janne Turunen, SDP (sit.), Porvoo 272
   
Kainuun hyvinvointialue  
Vesa Heikkinen, Kesk, Suomussalmi 303
Samppa Homanen, Kok, Paltamo 159
Sami Juntunen, Kok, Suomussalmi 161
Markku Oikarinen, SDP, Kajaani 248
Kalevi Valtanen, Kok, Sotkamo 220
   
Kanta-Hämeen hyvinvointialue  
Markku Lemola, Kok, Janakkala  443
Silja Nurmi, SDP, Riihimäki 49
Mikko Räsänen, SDP, Riihimäki 61
Jarno Tila, SDP, Hämeenlinna 68
   
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue  
Olavi Haasionmäki, Kesk, Kannus 184
Reino Herlevi, Kesk, Kokkola 186
Jani Hohenthal, Kesk (sit.), Kokkola 190
Matti Kalliokoski, Ps, Kälviä 88
Jukka Kangasvieri, Kesk, Kokkola 201
Harri Pulkkinen, SDP, Veteli 331
Juha-Matti Puronaho, Kok, Ullava 59
Timo Sillanpää, Ps, Kokkola 128
Seppo Ukskoski, SDP, Kokkola 345
   
Keski-Suomen hyvinvointialue  
Sari Hovila, Kesk, Joutsa 385
Mika Huuskola, Kesk, Keuruu 386
Juha Hyötyläinen, SDP, Äänekoski 184
Maria Kiviaho, Kd, Jyväskylä 325
Marko Kolula, Ps, Jyväskylä 478
Päivi Korpivaara, Vihr, Jyväskylä 24
Markku Kytömäki, SDP, Jyväskylä 202
Tommi Leppänen, Ps, Laukaa  491
Aki Lemmetyinen, SDP, Jämsä 207
Janne Luoma-Aho, Ps, Jyväskylä 495
Kari Parviainen, SDP, Toivakka 227
Jorma Poti, SDP; Jämsä 233
Jarkko Viitasalo, Kok, Multia 625
Johanna Vikki, Kok, Lievestuore 626
   
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue  
Marko Hasari, Kok, Tuusula 236
Kyösti Lehtonen, SDP, Tuusula 34
Timo Leino, SDP, Mäntsälä 35
Tommi Luhtaniemi, Kok, Mäntsälä 210
Kenneth Morelius, Liike Nyt, Nurmijärvi  393
Eemi Vaherlehto, Kok, Tuusula 252
Simo Weckstén, Kok, Tuusula  253
   
Kymenlaakson hyvinvointialue  
Lauri Alanen, Kesk, Kouvola 364
Tero Flink, Ps, Kotka 117
Marianne Keränen, Kesk, Kouvola 376
Toni Kuoppamäki, Kesk, Kouvola 382
Jari Larikka, Kok, Kouvola 74
Markku Leinonen, SDP, Kouvola 252
Sami Lehtimäki, Liike Nyt, Kotka  305
Tatu Lääveri, Ps, Kouvola  143
Markku Pakkanen, Kesk, Kouvola 392
Vesa Parkko, Kok, Kotka 89
Heikki J. Oksanen, SDP (sit.), Kotka 264
Kari Vanhala, Ps, Kotka 174
Paula Werning, SDP, Kouvola 293
   
Lapin hyvinvointialue  
Kirsti Heikkala, Kesk, Posio 346
Aki Jauhojärvi, Vas, Muonio 111
Jani Kalasniemi, SDP, Kemi 179
Pirjo Laitila, SDP (sit.), Kemi 187
Tero Luoma-aho, Kesk, Pelkosenniemi 377
Matti Tervonen, Ps, Salla 79
Arto Torvinen, Ps, Kemijärvi 81
   
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue  
Anders Blomberg, RKP, Espoo 607
Anders Blomberg, RKP, Espoo 607
Ari-Pekka Hokkanen, Kok, Espoo 138
Johan Holmberg, RKP, Siuntio 630
Tapio Karjalainen, Kok, Vihti 150
Arttu Lankinen, Ps, Kirkkonummi 68
Krister Lindström, SDP, Raasepori 304
Marjo Matikka, Liike Nyt, Espoo 234
Veronica Rehn-Kivi, RKP, Kauniainen 658
Roger Roos, RKP, Raasepori 660
Jens Tegengren, RKP, Kauniainen 679
Jenni Viherkanto, SDP, Vihti 338
Roger Weintraub, Kok, Lohja 216
   
Pirkanmaan hyvinvointialue  
Henri Backman, Vihr, Tampere 110
Esa Järvenpää, SDP, Hämeenkyrö 641
Kirsi Kaivonen, SDP, Tampere 647
Marko Kivi, Kok, Ruovesi 256
Jarkko Lahtinen, Kesk, Lempäälä 339
Erik Lydén, Vihr, Tampere 155
Janne Mäkinen, Ps, Hämeenkyrö 538
Aarre Nord, SDP, Akaa 681
Aliina Poteri, Kesk, Tampere 366
Janne Saari, SDP, Urjala 697
   
Pohjanmaan hyvinvointialue  
Jussi Herranen, SDP, Rautalampi 89
Minna Andrejeff, SDP, Laihia 48
Bernhard Bredbacka, SDP, Luoto 55
Ann-Louise Holmblad, SDP, Vöyri 67
Tuomas Keränen, Kd, Luoto 146
Kari Koskela, SDP, Pietarsaari 83
Tobias Simon, Vihr, Vaasa 344
Karl-Gustav Svedjebäck, RKP, Närpiö 317
Jussi Säilä, Kok, Laihia 236
   
Pohjois-Karjalan hyvinvointialue  
Eero Bogdanof, Ps, Joensuu 85
Jari Ruokolainen, SDP, Nurmes 470
Jarmo Tanninen, SDP (sit.), Joensuu 477
Ari Tielinen, SDP, Joensuu 479
   
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue  
Jarmo Haapaniemi, SDP, Kempele 116
Kim Nikula, Kok, Oulu 264
Markus Jaatinen, Kesk, Ylivieska 28
   
Pohjois-Savon hyvinvointialue  
Mikko Hiltunen, SDP, Lapinlahti 90
Laura Huotarinen, SDP, Kuopio 93
Petteri Häyrinen, SDP (sit.), Varkaus 97
Tiina Kaartinen, SDP, Kuopio 101
Esa Kokki, SDP, Kuopio 105
Marko Kyyriäinen, SDP, Iisalmi 111
Jari Marttila, SDP, Iisalmi 117
Jaakko Mäkelä, Kesk, Kuopio 511
Joona Pellikka, Ps, Siilinjärvi 305
   
Päijät-Hämeen hyvinvointialue  
Jan Ahonen, Kok, Lahti 397
Jarkko Granlund, Ps, Lahti 313
Juha Halme, SDP, Lahti 186
Miina Harmaala, Kesk, Lahti 119
Petteri Heikkilä, Ps, Orimattila 320
Jesse Hilden, Ps, Sysmä 323
Reijo Houni, Kesk, Iitti 122
Mika Järvinen, Kok, Sysmä 411
Vesa Järvinen, Kok, Hartola 412
Riku Korpela, Kesk, Hollola 134
Isto Kujala, Kok, Lahti 420
Petri Marjamäki, Kok, Orimattila 429
Jarkko Niemi, SDP, Hollola 231
Harri Pikkarainen, Vas, Lahti 291
Petri Puttonen, Ps, Hollola 361
Juha Rautava, Ps, Asikkala 365
Antti Räsänen, Kok, Padasjoki 456
Merja Simola, Kok, Sysmä 460
Raila Viljamaa, SDP, Kärkölä 262
   
Satakunnan hyvinvointialue  
Sakari Aalto, Vihr, Ulvila 4
Jarno Ahosmäki, Ps, Nakkila 336
Jukka Heinonen, Vas, Pori 430
Rauli Helin, Ps, Eura 349
Soile Holmström, Kesk, Eurajoki 66
Petri Huru, Ps, Pori 353
Satu Joensuu, SDP, Pori 249
Teemu Jumpponen, Kok, Eura 164
Tero Järvelä, Ps, Ulvila 360
Marko Karonen, Ps, Säkylä 361
Jyrki Koivumäki, Kok, Karvia 171
 Lauri Kreula, Kesk, Eura 89
 Arimo Leino, Kesk, Rauma 92
Jari Lepistö, Kesk, Karvia 93
Marko Lähdekorpi, Kesk, Karvia 95
Mika Männistö, Kesk, Säkylä 99
Arto Perttula, Ps, Kokemäki 387
Taisto Salo, SDP, Siikainen 290
Eeva-Liisa Tuominen, Kesk, Kokemäki 130
Jukka Uusitalo, Kesk, Kankaanpää 132
Maaret Vainio, SDP, Eura 308
Jarkko Viljanen, SDP, Ulvila 315
   
Vantaa-Keravan hyvinvointialue  
Yrjö Jalava, Vihr, Kerava 25
Erkki Kauranen, Kok, Kerava 231
Timo Lehtovirta, Kesk, Vantaa 328
Sami Paakkinen, Kok, Vantaa 213
Jari Pellinen, Liike Nyt, Vantaa  376
Riku Romppainen, Vihr, Vantaa 52
   
Varsinais-Suomen hyvinvointialue  
Kaarlo Alanko, SDP, Salo 344
Janne Aso, Kok, Raisio 662
Markus Helenius, SDP, Naantali 359
Virpi Hurula, Kesk, Rusko 236
Pasi Jokinen, Ps, Lieto 469
Jouni Kaunisto, Ps, Turku 476
Sirpa Koskinen, SDP, Kustavi 371
Rami Käkönen, Vihr, Masku 156
Sanna Laine, Kok, Aura 697
Mika Laitinen, Ps, Salo 492
Max Lundström, Vas, Sauvo 67
Antti Mattila, Kesk, Rusko 272
Irina Ojala-Sirro, Kesk, Somero 278
Harri Palomäki, Vas, Naantali 80
Tanja Raisto-Elo, Kesk, Laitila 288
Pekka Räty, Ps, Turku 522
Marko Viljanen, Kesk, Paimio  309
Veli-Matti Virtanen, Kesk, Uusikaupunki 310

Yhteystiedot

Suomen Sopimuspalokuntien Liitto ry

Männistöntie 2 04500 KELLOKOSKI
toimisto(a)sspl.fi

Toiminnanjohtaja
Ari Maskonen
050 567 5179

Järjestöpäällikkö
Aleksi Peurala
040 080 3215